wtorek, 30 kwietnia 2013

,,Witaj maj, 3 maj …’’


,,Witaj maj, 3 maj …’’ te słowa przewodniczyły dzisiejszym (30.04) przygotowanym przez uczniów gimnazjum oraz nauczycielkę historii – p. Hannę Gołoś, uroczystościom z okazji świąt majowych: Święta Flagi RP oraz Święta Konstytucji 3 maja.



Obchody rozpoczęły się na górnym korytarzu szkoły podstawowej. Tam p. Hanna zapoznała wszystkich zebranych z programem dnia dzisiejszego. Następnie głos zabrali uczniowie gimnazjum. Przygotowali oni reportaż z ZPO z Woli Osowińskiej, przy okazji którego popytali się uczniów i nauczycieli po co dzisiaj tutaj jesteśmy. Padły różne wypowiedzi. Potem reporter przeniósł wszystkich o 222 lata wstecz do Warszawy przed Zamek Królewski gdzie spotkał ciekawych ludzi: posła na Sejm Wielki – Juliana Ursyna Niemcewicza, marszałka Sejmu Wielkiego – Stanisława Małachowskiego. Dziennikarz popytał się sejmujących podczas uchwalania konstytucji o wrażenia i o samą konstytucję. Chwile po tym wszyscy znowu powrócili do szkoły gdzie dwie uczennice zwróciły się do wszystkich o wywieszenie flag.

Druga część uroczystości rozpoczęła się na dużych schodach przed szkołą gdzie wszyscy ułożyli biało czerwoną flagę oraz wspólnie odśpiewali ,,Witaj majowa jutrzenko’’. Główną częścią programu 3-majowego było ułożenie żywego kotylionu. Dokonano tego na dworze zaraz po wspólnym śpiewaniu.

Następnie wszyscy udali się do klas gdzie na czas musieli wykonać patriotyczną gazetkę. Gazetka była 
częścią rywalizacji między klasowej (liczyła się również liczba białych i czerwonych strojów), w której:
I miejsce zajęli : kl. IIb i kl. IIa;
II miejsce: kl. IIIa i kl. I
III miejsce: kl. IIIb
W skład jury konkursu weszli: p. Hanna Gołoś, p. Ewa Sidor, p. Danuta Karpińska.

niedziela, 14 kwietnia 2013

XVII Marsz Pokoju


14 kwietnia 2013 roku już po raz XVII w Nowinach odbył się Marsz Pokoju. Został on zorganizowany przez Towarzystwo Regionalne im. Wacława Tuwalskiego w Woli Osowińskiej, Zespół Placówek Oświatowych i Zespół Szkół Rolniczych w Woli Osowińskiej, oraz mieszkańców Nowin.

   Wszyscy, którzy zechcieli uczcić pamięć pomordowanych podczas wojny mieszkańców Nowin jak również ofiary mordu katyńskiego i katastrofy lotniczej pod Smoleńskiem zebrali się o godzinie 15:30 w remizie strażackiej w Nowinach. Rozpoczęto od odczytania listy pomordowanych w pobliskim lesie oraz dwóch relacji nieżyjących już osób, mieszkańców Nowin i Woli Osowińskiej, które pamiętały dzień tamtych tragicznych wydarzeń. Następnie dla uczczenia pamięci uczniowie ZPO, których jak co roku przygotowywała p. Krystyna Kożuch, wyrecytowali kilka wierszy. Potem ksiądz proboszcz parafii Narodzenia NMP w Woli Osowińskiej – ks. Jerzy Kalicki z pomocą młodzieży odprawił uroczystą Mszę Świętą w intencji pomordowanych z prośbą o pokój na świecie. Po Eucharystii odczytany został przez uczniów gimnazjum Apel o pokój.

   Po zakończeniu uroczystości delegacja uczestników marszu udała się pod pomnik-kapliczkę, upamiętniającą tragicznie zmarłych mieszkańców Nowin, gdzie uczczono pamięć pomordowanych minutą ciszy oraz złożono kwiaty i zapalono znicze.


   Marsz Pokoju w Nowinach organizowany jest od 1996 roku. Został on zainicjowany przez p. Krystynę Kożuch – emerytowaną nauczycielkę, byłą dyrektor Gimnazjum w Woli Osowińskiej, lokalną działaczkę społeczną  oraz ówczesnego proboszcza parafii w Woli Osowińskiej – ks. Kan.  Jana Madeja. Nawiązuje on do wydarzeń z 14 kwietnia 1940 roku, kiedy to Hitlerowcy wymordowali dwie rodziny z Nowin - Rogulskich i Kożuchów (łącznie 13 osób).

czwartek, 4 kwietnia 2013

Rozstrzygnięcie konkursu KRUS oraz wręczenie nagród uczestnikom





Pożegnanie Pana Tadeusza Gajdy

W historii każdej szkoły bywają zarówno dni smutne, jak i wesołe. Życie każdego człowieka składa się z kilku etapów m.in. takich jak, ciężka praca, a po niej zasłużona emerytura. W dniu dzisiejszym (03.04) cała społeczność szkolna pożegnała pana Tadeusza Gajdę który po wielu latach pracy przeszedł na emeryturę.

   Pan Tadeusz w naszej szkole przepracował ponad 18 lat. Swoją osobą i ciężką pracą wpisał się w historię szkoły. To on pilnował porządku, dokonywał drobnych napraw, a czasami nawet remontów w szkole. Do pana Gajdy można było zgłosić się po pomoc, w każdej sprawie. Umiał ze wszystkimi rozmawiać na różne tematy. Był wesołym i sympatycznym człowiekiem. Zawsze gdy do szkoły przyjeżdżali goście wyczekiwał ich w drzwiach, przywitał, oprowadził po szkole. Pan Gajda czuwał nad przebiegiem każdej uroczystości szkolnej, zarówno tej bardziej jak i mniej ważnej.

Dzisiaj przeszedł na zasłużoną emeryturę, ale wszyscy jesteśmy pewni że pan Tadek będzie dumny ze swojej pracy, będzie z nami duchem i przede wszystkim będzie nas często odwiedzał.

Uroczystość pożegnania pana Tadeusza Gajdy rozpoczęła się ok. godz. 9:30 na górnym korytarzu szkoły. Na początku wystąpili uczniowie II klasy szkoły podstawowej. Następnie zaprezentował się szkolny chór z jakże pięknym repertuarem pożegnalnym. Potem głos zabrała pani dyrektor Danuta Kucio z życzeniami w imieniu całej społeczności szkolnej. Na koniec uroczystości pan Tadeusz podziękował wszystkim za część artystyczną, życzenia oraz długoletnią współpracę. Wyrazem wdzięczności uczniów, nauczycieli, dyrekcji oraz rady rodziców dla pana gajdy były kwiaty i życzenia.


środa, 3 kwietnia 2013

WAŻNE!!!!!!

Dnia 04.04.2013r. (czwartek) autobus szkolny zabierze osoby z Woli Chomejowej dopiero po 8:00. 
Awaria autobusu. Prosimy o przekazywanie tej informacji dalej!