niedziela, 19 marca 2017

XVIII Międzywojewódzki Konkurs Poezji i Prozy Ludowej im. Wacława Tuwalskiego

Kliknij tutaj aby wyświetlić zdjęcia

   18 marca 2017 roku odbył się XVIII Międzywojewódzki Konkurs Recytatorski Poezji i Prozy Ludowej im. Wacława Tuwalskiego, mający na celu propagowanie regionalnej literatury ludowej. Jego organizatorami byli: Towarzystwo Regionalne im. Wacława Tuwalskiego, Zespół Placówek Oświatowych, Zespół Szkół Rolniczych w Woli Osowińskiej, Gminny Ośrodek Kultury i Sportu w Borkach oraz Wojewódzki Ośrodek Kultury w Lublinie. Po raz kolejny zgromadził on dużą liczbę młodych i nieco starszy recytatorów, którzy reprezentowali wiele powiatów.  

   W przygotowania włączyła się cała społeczność szkolna, m.in. uczniowie, którzy przynosili kilimy, serwetki, obrusy i inne eksponaty ludowe; przygotowywali sale do przesłuchań, pomagali w organizacji.
Po uroczystym powitaniu członkowie komisji oraz recytatorzy przeszli do pięknie udekorowanych sal, gdzie rozpoczęły się przesłuchania w pięciu kategoriach. Wielu recytujących występowało w strojach ludowych.
Potem wszyscy udali się na regionalny obiad do stołówki szkolnej, była kapusta z grochem, pyszne kartoflaki z soczewicą i kompot. Następnie odbyły się koncerty: młodzieży i grupy wokalnej działającej przy Towarzystwie Regionalnym w Woli Osowińskiej. W Koncercie Laureatów zaprezentowali się wytypowani przez jurorów recytatorzy. Najlepsi otrzymali dyplomy i nagrody książkowe, a wszyscy podziękowania za udział oraz lukrowane pierniki w kształcie koni. Dodatkowymi nagrodami za najlepsze recytacje tekstów gwarowych były pamiątkowe drewniane pudełeczka. Dwie najmłodsze uczestniczki zostały nagrodzone stołeczkami wykonanymi przez miejscowego stolarza – pana Waldemara Skowrona.

   Młodzież ze Szkolnego Koła Wolontariuszy sprzedawała ciasto, prowadziła kiermasz oraz loterię na rzecz Lubelskiego Hospicjum dla Dzieci im. Małego Księcia w ramach IX edycji akcji „Dar serca dla Hospicjum”.
Jak co roku, odbył się również kiermasz sztuki ludowej, na którym można było zakupić różne ozdoby wielkanocne, ale też zobaczyć jak są wykonywane. Była możliwość spotkania z twórcami ludowymi.
Wśród nagrodzonych znaleźli się uczniowie naszej szkoły:
Natalia Zając z klasy II - wyróżnienie
Julia Kożuch z klasy VIb – III miejsce w kategorii klas IV –VI
Jan Kosek z klasy IIIb – II miejsce w kategorii klas gimnazjalnych
Cieszymy się, że mamy możliwość poznawania w ciekawy sposób kultury ludowej oraz dawnych obyczajów.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz