wtorek, 15 listopada 2011

Uroczyste obchody Narodowego Święta Niepodległości w Zespole Placówek Oświatowych w Woli Osowińskiej


Obchody Narodowego Święta Niepodległości w Woli Osowińskiej rozpoczęły się od zapalenia zniczy i złożenia biało-czerowych kwiatów przy obelisku, upamiętniającym walki I Brygady Legionów Polskich w tym rejonie w 1915 r.
Następnie w kościele parafialnym odprawiona została przez miejscowego proboszcza ks. Jerzego Kalickiego msza św. w intencji Ojczyzny.
Z kościoła uczestnicy obchodów w uroczystym niepodległościowym orszaku – z pocztem sztandarowym strażaków na czele – udali się do miejscowej remizy OSP. Salę wypełnili po brzegi mieszkańcy wsi, dzieci i młodzież szkolna. Wśród zebranych były lokalne władze: Wójt Gminy Borki, sołtys i radni Woli Osowińskiej.
Uroczystą akademię z okazji 93 rocznicy odzyskania niepodległości rozpoczęto od wspólnego odśpiewania hymnu państwowego, po czym prowadzący: Paulina Rogulska i Karol Smogorzewski, zapraszali na scenę przedstawicieli różnych pokoleń, w tym ze wszystkich woleńskich placówek oświatowych: Przedszkola, Szkoły Podstawowej, Gimnazjum i Zespołu Szkół Rolniczych.
Najpierw uczniowie kl. II b Gimnazjum w krótkiej inscenizacji wyreżyserowanej przez wychowawczynię i nauczycielkę historii – Hannę Gołoś, przypomnieli zmienne, niekiedy tragiczne losy Polski i Polaków. Potem wystąpiła kl. Ib z wierszem Leopolda Staffa „Polsko, nie jesteś ty już niewolnicą” oraz piękną pieśnią „Biały krzyż” opiewającą „pamięć o tych których nie ma” (akompaniowała na gitarze Małgorzata Skrzeczkowska). W dalszej kolejności bardzo głębokie i patriotyczne treści recytowali i wyśpiewali najstarsi gimnazjaliści z III b (wych. Moniki Karwowskiej).
Po tym podniosłym „ojczyzny pełnym śpiewie” na scenę zaproszono najmłodszych – z oddziału przedszkolnego (wych. Anna Zbiciak), klasę I (wych. Jolanta Bisak) i klasę II (wych. Alina Oprawska). Rozpoczęli swój występ od recytacji, ale udowodnili, że potrafią również zaśpiewać i to utwór z kanonu pieśni legionowych „Jak to na wojence ładnie”.
Kolejne klasy ze Szkoły Podstawowej kontynuowały koncert pieśni legionowej i patriotycznej: trzecioklasiści z biało-czerwonymi chorągiewkami wykonali „Piechotę” (wych. Maria Kosek), czwartoklasiści „Serce w plecaku” (wych. Ilona Sikorska-Korgol), a dziarska klasa V „Dalej chłopcy, dalej żywo” (wych. Joanna Gruchoła).
Potem ze sceny padły słowa nie poetyckie, ale bardzo ważne dla wszystkich Polaków, w każdym czasie. Ich autorem jest jeden z najwybitniejszych synów naszego narodu – Wincenty Witos. Jego ostatnią odezwę do polskich chłopów, pisaną już na łożu śmierci, odczytał Mateusz Ciołek, uczeń klasy IV Technikum im. Wincentego Witosa.
W ostatniej części rocznicowej akademii zabrzmiały rodzime pieśni w rodzinnym wykonaniu: Barbara Kryska z wnuczkami Martą i Wiktorią – pięknie zaśpiewały paręnaście strof „O mój rozmarynie”, a siostry Izabela Mazurek i Natalia Grzejdak równie zachwyciły mistrzowskim wykonaniem „Polskich kwiatów”.
Sprzęt nagłaśniający dostarczył Marek Bernat , nauczyciel gimnazjum, a obsługiwał Rafał Ciołek uczeń klasy IIIb gimnazjum.
Okolicznościową dekorację przygotowali uczniowie klasy VI pod kierunkiem Izabeli Smogorzewskiej, wspierani przez pracowników obsługi szkoły: Tadeusza Śpiewaka i Wojciecha Bącika, a także bibliotekarkę Grażynę Milaniuk i Mariannę Skowron z Towarzystwa Regionalnego.
Całość koordynowała Krystyna Kożuch z Towarzystwa Regionalnego przy współpracy Danuty Kucio – dyrektora Zespołu Placówek Oświatowych w Woli Osowińskiej, Ewy Stankiewicz – nauczycielkę Zespołu Szkół Rolniczych i Eugeniusza Łaskawskiego z OSP.

























































Brak komentarzy:

Prześlij komentarz