środa, 28 marca 2012

Prace uczniów - zaproszenie do bloga Samorządu Uczniowskiego

Zapraszam na stronę Samorządu Uczniowskiego pod adresem:


http://su-wola.blogspot.com/


Czwartek 29 marca br. dla lokalnego gimnazjum stał się głośnym dniem. 
Z jakiego powodu? Kto się do tego przyczynił? Co to było? Na te pytania spróbuję odpowiedzieć państwu w treści artykułu.

    Od dłuższego czasu po lokalnym gimnazjum chodziły słuchy, że w najbliższym czasie zostanie zorganizowana debata. Trochę huczniej zrobiło się na początku marca, kiedy to znany już był temat debaty, dość zagadkowy temat, o treści ,,Samorząd uczniowski, jego cele a rzeczywistość’’, znani byli już wtedy organizatorzy, a w sumie organizatorki (Dorota Karpińska i Małgorzata Kosek). W dniu 23 marca już wszyscy uczniowie Gimnazjum w Woli Osowińskiej za sprawą przeprowadzonej ankiety na temat Samorządu Uczniowskiego miejscowego gimnazjum. Wyniki ankiety były ,,krytyczne’’, z tego powodu 27 marca odbył się apel uświadamiający o działalności SU.

   Nadszedł w końcu 29 marca, od samego rana same wykańczające poprawki, aby wszystko dopięte było na ostatni guzik. Na zegarach wybiła 10:00. Zaczynamy! Zaczęło się od przedstawienia prowadzących, którymi były Dorota Karpińska i Małgorzata Kosek, oraz przedstawienia planu imprezy w punktach i powitaniu zaproszonych gości. Na samym początku zostały odczytane akty, jak powinien być wybierany i co morze samorząd uczniowski. Następnie uczestnicy zdefiniowali słowo ,,samorządność’’. W dalszej części debaty prowadzące odtworzyły słowa dla uczestników debaty, pana posła na sejm RP - Jerzego Rębka, oraz pana wice-ministra edukacji narodowej – Tadeusza Sławeckiego, odczytane zostało również słowo pana Sławomira Sosnowskiego, wice- marszałka województwa lubelskiego. Potem uczniowie zaproszonych szkół w ponad 60 punktach opracowali tzw. Idealny Plan Pracy SU. Pierwszą część debaty zakończyła prezentacja o Samorządzie Uczniowskim oraz przedstawienie tych ,,drastycznych’’ wyników ankiety. Między pierwszą, a drugą częścią debaty została zarządzona 20 minutowa przerwa w trakcie, której można było zjeść pyszne ciasto i kanapki, oraz napić się ciepłej herbaty. 
   Około godziny 12: 00 rozpoczęto drugą część debaty. Na pierwszy ogień poszły przygotowane przez uczniów w pierwszej części ustawy. Następnie między uczniami wszystkich zaproszonych szkół, a naszym gimnazjum nawiązał się długi dialog (szczególnie pomiędzy I LO w Radzyniu Podlaskim i ZSP w Radzyniu Podlaskim a naszym Gimnazjum). Całość zakończyła się około godziny 13: 00 podziękowaniem oraz wręczeniem upominków zaproszonym gościom. W trakcie debaty podjęto ważne sprawy m.in. powołanie młodzieżowej rady powiatu radzyńskiego.

Na debatę przybyli reprezentanci szkół i samorządów szkolnych z:
- Gimnazjum nr 2 w Radzyniu Podlaskim;
- ZSP w Radzyniu Podlaskim
- I LO w Radzyniu Podlaskim
- ZSR w Woli Osowińskiej
- Szkoły Podstawowej im. Płk. Pil. Z. Krasnodębskiego
Oraz:
- Henryk Mateusiak – wójt Gminy Borki;
- Danuta Kucio – dyrektor ZPO w Woli Osowińskiej;
- Andrzej Kosek – dyrektor GOK – u w Woli Osowińskiej;
- Jakub Jakubowski – prezes zarządu Radzyńskiego Stowarzyszenia dla Kultury ,,Stuk-Puk’’;
- Katarzyna Krupska – Grudzień - prezes zarządu LGD ,, Zapiecek'';
- Agata Mitura i Zbigniew Bogusz – przedstawiciele rady rodziców ZPO w Woli Osowińskiej;
- Krystyna Kożuch – aktywny działacz społeczny na rzecz Woli Osowińskiej, były dyrektor i emerytowany nauczyciel Gimnazjum w Woli Osowińskiej;
- Grażyna Milaniuk – bibliotekarka z Filii Gminnej Biblioteki Publicznej w Woli Osowińskiej;
- Hanna Gołoś, Monika Karwowska, Joanna Konieczna – przedstawiciele nauczycieli ZPO w
Woli Osowińskiej;

Debatę przygotowano w ramach zbliżającej się XVIII Sesji Sejmu Dzieci i Młodzieży.

DAMIAN MITURA


Jednocześnie przypominam o kanale na YouTube oraz galerii zdjęć. Odnośniki poniżej

Szkolny Kanał You Tube

Galeria zdjęć

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz