środa, 24 stycznia 2018

Czytanie

„Czytanie książek to najpiękniejsza zabawa,
jaką sobie ludzkość wymyśliła”
Wisława Szymborska

W bibliotece ZPO w Woli Osowińskiej odbywają się cotygodniowe „Spotkania z książką” uczniów z klas młodszych. Na początku roku otrzymali oni „Książeczki czytelnika”, które systematycznie wypełniają  ilustracjami z przeczytanych książek oraz opisami. W czasie spotkań czytelnicy opowiadają o tym, o czym przeczytali, zachęcając innych do wypożyczenia konkretnych tytułów, słuchają fragmentów wybranych książek. Celem spotkań jest przekonanie dzieci, że czytanie to przyjemność, a kontakt z książką, rozwija pamięć, język i wyobraźnię, rozbudza zainteresowania, zapewnia wszechstronny rozwój. Młodzi czytelnicy poznają bibliotekę, wyrabiają w sobie „nawyk” wypożyczania i czytania.
W ramach popularyzowania czytelnictwa wśród dzieci, postanowiliśmy zaprosić do współpracy również rodziców i dziadków poprzez udział w akcji „Poczytaj mi, mamo!”. Pani Anna Zbiciak rozpoczęła akcję w „zerówce”, zapraszając do czytania mamy, które bardzo chętnie się zaangażowały i same wybierają książki dla małych słuchaczy. Mamy nadzieję, że chętnych lektorów nie zabraknie, a w dzieciach rozwinie się pasja czytania.
Po raz kolejny wznowiliśmy też akcję „wzbogacania” zbiorów biblioteki, tym razem pod hasłem „Podziel się książką!”. Każdy, kto ma książkę, którą mógłby przekazać innym, może ją przynieść do biblioteki szkolnej, by dała radość kolejnym osobom. Chętni mogą wpisać dedykację dla przyszłych czytelników.

W naszej szkole działa Klub Przyjaciół Biblioteki, w którym są uczennice ze szkoły podstawowej oraz gimnazjalistki zainteresowane książkami, czytelnictwem oraz działalnością biblioteki. Podejmują one różne działania związane z pracą w bibliotece, czy promowaniem czytelnictwa, między innymi przygotowują gazetkę „Polecane przez nastolatki”. Zamieszczają na niej recenzje książek, które warto przeczytać. Działalność w klubie przyczynia się do zwiększania zainteresowania książką, jest jedną z form uspołeczniania młodzieży, uczy odpowiedzialności za powierzone zadania i systematyczności.









Brak komentarzy:

Prześlij komentarz