piątek, 31 lipca 2020

Obchody 77. rocznicy masowych aresztowań mieszkańców Woli Osowińskiej

    W niedzielę 26 lipca harcerki 17 DH „eR eF” uczestniczyły w obchodach 77. rocznicy masowych aresztowań mieszkańców Woli Osowińskiej za przynależność do ruchu oporu przeciwko hitlerowskim okupantom.
    Z okazji tej rocznicy została odprawiona msza święta w intencji pomordowanych w czasie II wojny światowej. Dalsza część obchodów odbyła się przy pomniku upamiętniającym poległych i pomordowanych, gdzie złożono kwiaty i zapalono znicze.
Przypomnienie tragicznych wydarzeń:
    77 lat temu - 23 i 24 lipca 1943 roku na terenie Woli Osowińskiej z rąk niemieckiego okupanta miały miejsce aresztowania miejscowych członków ugrupowania Bataliony Chłopskie. Do miejscowych struktur BCh należała wówczas bardzo duża część woleńskiej młodzieży, którzy zrzeszeni byli wcześniej w Koło ZMW "Siew". Pierwszą ofiarą, tej zapisanej na kartach woleńskiej historii tragicznej nocy był plut. Józef Misiak (żołnierz zawodowy) - zastrzelony we własnej zagrodzie, jego stryjeczny brat Henryk 26 lipca został zamęczony nieopodal wsi na polu rodziców. Blisko dwudziestu młodych Bechowców zostało natomiast przewiezionych do siedziby gestapo w Radzyniu, gdzie przeszli okrutne przesłuchania. Część z aresztowanych po niedługim czasie wróciło do domów, natomiast dla dziesięciu męka dopiero się rozpoczęła. Trafili oni początkowo do więzienia na Zamku Lubelskim, skąd zostali przewiezieni do obozów koncentracyjnych na terenie Polski i Rzeszy. 30 sierpnia czterej bracia Tomczakowie zostali przewiezieni do obozu koncentracyjnego na Majdanku, skąd wywieziono ich do obozów na terenie Rzeszy - Wacław Tomczak trafił do KL Mittelbau-Dora, gdzie zginął. Rafał Bieniek, Stanisław Ciołek, Józef Deleżuch, Stanisław Parysek, Tadeusz Strojek i Feliks Wojtaszak – transportem z 3 października 1943r. – do KL Auschwitz-Birkenau, tu nie przeżył kwarantanny Józef Deleżuch. Pięciu pozostałych po miesiącu przewieziono do Mauthausen-Gusen, na terenie dzisiejszej Austrii. Tam stracili swoje młode życie Rafał Bieniek i Tadeusz Strojek.
CZEŚĆ ICH PAMIĘCI!
Brak komentarzy:

Prześlij komentarz