poniedziałek, 25 kwietnia 2022

Już po raz dwudziesty piąty szliśmy w Marszu Pokoju

W miniony piątek - 22 kwietnia, w Nowinach odbył się jubileuszowy, bo już XXV Marsz Pokoju, organizowany corocznie dla uczczenia pamięci ofiar zbrodni katyńskiej oraz mieszkańców Nowin zamordowanych przez hitlerowców 14 kwietnia 1940 roku.

Uczestnicy obchodów zebrali się przed remizą, a następnie przemaszerowali do pobliskiego lasu, gdzie przed 82 laty rozegrały się tragiczne wydarzenia - niemieccy okupanci rozstrzelali dwie rodziny i spalili ich domostwa. Przy kapliczce-pomniku odczytane zostały relacje świadków zbrodni, zapalono znicze i w hołdzie pomordowanym złożono biało-czerwone kwiaty, wybrzmiały również okolicznościowe recytacje. Następnie ks. kan. Stefan Kurianowicz odprawił Mszę Świętą w intencji ofiar i o pokój na świecie. W modlitwie wiernych były nawiązania do innych egzekucji na tym terenie: w Józefowie, w Talczynie, w Oszczepalinie, w Krasewie. W homilii celebrans podkreślił, iż przodkowie zapłacili wielką cenę za naszą wolność, dlatego powinniśmy pamiętać o modlitwie w ich intencji.

Na zakończenie uroczystości druhna  Marta Latoch odczytała "Apel o pokój"


My – uczestnicy XXV Marszu Pokoju, zwracamy się do wszystkich ludzi dobrej woli, aby na każdym miejscu i w każdym czasie, na miarę swoich sił i możliwości, budowali przyszłość wolną od nienawiści, przemocy i okrucieństwa.

Aby kształtowali postawy szacunku i tolerancji wobec innych narodów, wobec ludzi o innym kolorze skóry, odmiennych poglądach politycznych czy wierzeniach religijnych.

Aby nade wszystko miłowali pokój i nie szczędzili wysiłków na rzecz jego utrzymania w społecznościach lokalnych, poszczególnych państwach, na różnych kontynentach, na całym świecie.

Wołamy z miejsca, gdzie przed 82 laty niewinni ludzie ponieśli męczeńską śmierć. Zbierała ona wtedy tragiczne żniwo również w Katyniu, Charkowie, Miednoje.

Wołamy dziś, kiedy toczy się krwawa i niszczycielska wojna w sąsiedniej Ukrainie, kiedy poprzez telewizję i inne media jesteśmy świadkami wielu konfliktów w Europie i innych regionach świata.

Pragniemy przyszłości bez bomb, obozów, egzekucji, ucieczek i innych cierpień, które niesie wojna.

Pragniemy uczyć się, pracować i wypoczywać w atmosferze spokoju, przyjaźni i wzajemnego szacunku pomiędzy ludźmi różnych wyznań, ras, narodów i kontynentów.

Pragniemy nade wszystko pokoju!


Kliknij, aby wyświetlić więcej zdjęć