środa, 6 kwietnia 2022

Światowy Dzień Świadomości Autyzmu

       2 kwietnia w naszej szkole obchodziliśmy Międzynarodowy Dzień Świadomości autyzmu. Miesiąc kwiecień jest miesiącem wiedzy na jego temat, dlatego głównym przesłaniem tego miesiąca jest podnoszenie świadomości społecznej na temat spektrum autyzmu.

Uczniowie ze szkoły podstawowej, dzieci z przedszkola oraz nauczyciele z Zespołu Placówek Oświatowych w Woli Osowińskiej, chcąc być solidarni z osobami ze spektrum autyzmu i ich rodzinami, ubrali się na niebiesko, wykonali piękne plastyczne prace w tym kolorze. Powstała również szkolna gazetka.

Dlaczego kolor niebieski jest symbolem autyzmu? Na ten temat istnieje wiele domysłów. Kolor niebieski to kolor niewinności, nadziei, ale również dlatego, że jeszcze niedawno uważano, że autyzm dotyczy głównie chłopców – był diagnozowany u nich niemal cztery razy częściej niż u dziewcząt. Stąd też symbolicznym kolorem autyzmu stał się niebieski.

Zaświećmy się zatem w kwietniu wszyscy na niebiesko, okażmy solidarność z osobami ze spektrum autyzmu oraz wykażmy wsparcie dla ich rodzin!

Pamiętajmy, że autyzm nie jest chorobą, lecz zaburzeniem rozwoju, co oznacza, że mózg pracuje w niestandardowy sposób. Autyzm rozumiany jako spektrum oznacza, że u każdej osoby objawia się i przebiega w inny sposób, z różnym nasileniem zachowań i cech charakterystycznych dla autyzmu. Dotyczą one głównie trudności w relacjach z ludźmi, komunikacji oraz powtarzalnych i stereotypowych zachowań. Autyzm jest zaburzeniem rozwoju, diagnozowanym u około 1 na 100 dzieci w Europie, czterokrotnie częściej u chłopców niż dziewcząt. Pierwsze objawy widoczne są zwykle przed 3 rokiem życia. Najczęściej diagnozuje się: autyzm dziecięcy, autyzm atypowy, Zespół Aspergera.

Andżelika Sałata